Wykorzystanie technologii BIM pozwala osiągnąć znaczne oszczędności podczas realizacji inwestycji i jej późniejszej eksploatacji. Wg szacunków brytyjskich, gdzie projektowanie BIM jest już obowiązkiem w inwestycjach publicznych, wdrożenie tej technologii może przyczynić się do dwukrotnego przyspieszenia trwania budów i zmniejszenie ich kosztów o 1/3. Wirtualny model budowli obejmujący również zagadnienia branżowe staje się wstępną realizacją inwestycji i pozwala na eliminację błędów już na początkowym etapie cyklu jej życia.
Konferencja NOWE OBLICZE BIM ma przyczynić się do popularyzacji technologii BIM w Polsce. Prelegentami będą polscy oraz zagraniczni specjaliści zajmujący się na co dzień problematyką BIM. Wśród prelegentów znajdą się m.in. eksperci z firm Graphisoft, ndBIM Virtual Building, M.A.D. Engineers i Graph’it Studio. Wydarzenie ma charakter szkoleniowo-naukowy i skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką BIM, w tym architektów, inżynierów, projektantów, deweloperów, zarządców nieruchomościami, urzędników, wykonawców i producentów wyrobów budowlanych, a także nauczycieli akademickich i studentów. Organizatorzy konferencji zapraszają wszystkie osoby zainteresowane zastosowaniem najnowszych technologii informatycznych w przygotowaniu i kierowaniu procesami inwestycyjnymi.
Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie.
Na konferencję zaprasza firma
WSC Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o.
Dr Ilka May, wicedyrektor firmy Arup, jest starszym konsultantem z ponad 15-letnim stażem w zakresie technik projektowania przestrzennego i przetwarzania danych. W dorobku ma współudział przy realizacji szeregu prestiżowych projektów, m.in. Igrzyska Olimpijskie w Londynie, londyńska linia kolejowa Crossrail, tunel pod cieśniną Fehmarnbelt. Współpracowała z wieloma prestiżowymi klientami, jak koleje Deutsche Bahn oraz niemiecki Urząd Planowania i Budowy Autostrad DEGES. W kwietniu 2016 r. została powołana na stanowisko szefa programu wdrożeniowego 5D w firmie DB Engineering & Consulting GmbH.
W 2015 r. dr Ilka May przyjęła stanowisko tymczasowego prezesa nowopowstałego zespołu inicjatywnego Projektowanie-Budowa 4.0. W kwietniu 2016 r. została przez zespół wydelegowana jako konsultant do grupy EU BIM w Brukseli – projektu współfinansowanego przez Unię Europejską i kierowanego przez Wielką Brytanię.
Dr Ilka May jest członkiem wielu komitetów i paneli eksperckich. Od czerwca 2012 r. pracowała jako członek grupy ICE BIM (Institution of Civil Engineers). Była też członkiem panelu eksperckiego BSI (British Standards Institution), przygotowującego zalecenia PAS 1192-4 – COBie (Construction Operations Building information exchange). W Niemczech została zaproszona do zespołu BIM Task Force, doradzającego komitetowi reformy Dużych Projektów Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej. Dr May zasiada też w komitetach normalizacyjnych DIN i CEN.
TYTUŁ PRELEKCJI
Europejski sektor publiczny wymaga sektora budowlanego najwyższej klasy
Architekt Miklós Szövényi-Lux jest szefem działu stosunków strategicznych w firmie GRAPHISOFT SE. W 1987r. ukończył studia na wydziale Uniwersytetu Technologii i Ekonomii w Budapeszcie, zdobywając tytuł magistra inżyniera architekta. Członek Związku Architektów Węgierskich od 1987r. Po studiach podjął pracę jako projektant w IPARTERV, firmie projektującej na Węgrzech budynki komercyjne i przemysłowe. W 1991 r. podjął pracę w firmie GRAPHISOFT, w zespole zajmującym się kierunkami rozwoju oprogramowania. Przez trzy lata (2009- 2011) pełnił funkcję wiceprezesa zarządzania produktem, kolejne trzy zajmował się działem rozwijania biznesu jako jego wiceprezes. Od 2015r. do dziś odpowiada za stosunki strategiczne firmy.
Osiągnięcia:
2005 – 2011 zarządzanie portfolio produktów GRAPHISOFT; od pojedynczego zlokalizowanego produktu do portfolio ekosystemu produktów w 26 językach
2008 – wydanie GRAPHISOFT MEP Modeler
2009 – wydanie GRAPHISOFT EcoDesigner
2011 – wydanie BIMx, pierwszego na świecie produktu BIM na urządzenia mobilne (iPad/iPhone/Android)
2012 – 2013 założenie oddziałów GRAPHISOFT Hong Kong i GRAPHISOFT Pekin
2016 – reprezentowanie Węgier na CEN/TC 442 (Comité Européen de Normalisation, czyli Komitet Techniczny do spraw rozwijania standardów BIM w UE).
TYTUŁ PRELEKCJI
Standardy BIM na świecie.
Marta Kittel jest ekspertem w dziedzinie zamówień publicznych.
Doświadczenie zdobyła m.in. w Biurze Odwołań Urzędu Zamówień Publicznych oraz jako zamawiający w jednostkach sektora finansów publicznych i w firmie informatycznej. W kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy kieruje zespołem prawa zamówień publicznych.
Marta Kittel ma doświadczenie we wszechstronnym doradzaniu zamawiającym oraz wykonawcom, w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego i na etapie wykonywania zamówień. Jest również pełnomocnikiem stron w postępowaniach odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą. Jej dorobek to m.in. 9 lat doświadczenia w zakresie stosowania przepisów o zamówieniach publicznych.
Jest współautorką wielu specjalistycznych publikacji, m.in. poradnika w zakresie sporządzania opisu przedmiotu zamówienia na dostawę sprzętu komputerowego lub systemu informatycznego dla beneficjentów 7 Osi Priorytetowej POIG. Inne publikacje: Dokumenty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego; Zamówienia Publiczne w orzecznictwie sądowym, Partnerstwo publiczno-prywatne w gospodarce komunalnej a Zamówienia Publiczne.
Wykłada na studiach podyplomowych polskie i europejskie prawo zamówień publicznych.
Ekonomistka, absolwentka Instytutu Prawa oraz Instytutu Informatyki w Prywatnej Wyższej Szkole Businessu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie.
Specjalizacja: prawo zamówień publicznych.
TYTUŁ PRELEKCJI
Cykl życia produktu w rozumieniu prawa zamówień publicznych ustalony w oparciu o technologię BIM
Ákos Rechtorisz w firmie GRAPHISOFT pracuje od 2008 r. jako menedżer do spraw interoperacyjności. Wcześniej przez 10 lat był specjalistą w dziedzinie aplikacji inżynierskich oraz asystentem na Wydziale Mechaniki Konstrukcji Uniwersytetu Technologii i Ekonomii w Budapeszcie.
Ákos tak opowiada o swojej prelekcji:
„W mojej prelekcji chcę przeanalizować aktualny stan i specyfikę współpracy BIM pomiędzy inżynierami różnych specjalności oraz możliwości wymiany danych pomiędzy różnymi programami do projektowania. Pragnę również podsumować wymagania w tym względzie, przedstawić aktualnie dostępne standardy oraz możliwości komunikowania się w oparciu o model BIM. Zademonstruję też „na żywo” tworzenie modelu i obieg danych BIM pomiędzy programem ARCHICAD firmy GRAPHISOFT a innymi aplikacjami z wykorzystaniem otwartych formatów, w tym IFC i BCF”.
TYTUŁ PRELEKCJI
Idea OPEN BIM w praktyce
Maciej Dejer ma 10 lat doświadczenia w realizacji projektów w technologii BIM, w zakresie koordynacji międzybranżowej oraz administrowania projektami. Zadania w swojej branży realizował w Nowej Zelandii, Kanadzie, USA oraz w Polsce. Przedsiębiorca, menedżer i profesjonalny doradca.
Jako prezes Zarządu Stowarzyszenia Technologii Informacyjnych w Budownictwie (BIMKlaster), odpowiadał m.in. za popularyzowanie wiedzy i promowanie procesów opartych na innowacjach. Z sukcesem przeprowadził kilka wdrożeń technologii BIM w firmach sektora budowlanego, uzyskując wzrost ich efektywności i konkurencyjności oraz podwyższenie jakości oferowanych przez nie usług.
Zwolennik i prekursor wykorzystania nowych technologii – nie tylko w branży budowlanej. Współautor portalu BIMblog.pl
TYTUŁ PRELEKCJI
'I' - ekstremalne wyzwanie. BEP, przepływ pracy, koordynacja, wyszukiwanie kolizji, chmura, sprawdzanie modelu, obliczenia, koszt, czas - na przykładzie projektu żłobka w Krośnie.
Paweł Wierzowiecki, MBA, jest inżynierem budownictwa i uznanym projektantem. Ma doświadczenie w pracy menedżera zarządzającego dużymi zespołami projektowymi, realizującymi zadania budownictwa ogólnego oraz z obszaru infrastruktury. Konsultant wielu firm branży budowlanej, a także innych sektorów przemysłu, kierujących swoją ofertę do szeroko rozumianego rynku nieruchomości. Od lat zajmuje się też kształceniem młodych kadr inżynierskich jako wykładowca uczelni technicznych i konsultant innowacyjnych projektów akademickich. W dorobku ma ponad 2,5 mln m2 zaprojektowanych przez siebie budynków komercyjnych oraz budynków użyteczności publicznej, jak również wiele realizacji infrastrukturalnych.
Korzystając z doświadczeń w obsłudze kontraktów krajowych i zagranicznych, Paweł Wierzowiecki propaguje na polskim rynku filozofię IPD (Integrated Project Delivery) – Zintegrowanej Realizacji Przedsięwzięcia. Jej głównym założeniem jest integracja zasobów ludzkich, technologicznych i materiałowych oraz praktyk biznesowych w procesie inwestycyjnym. Dzięki IPD uczestnicy procesu inwestycyjnego czerpią wymierne korzyści z umiejętności, doświadczenia i wiedzy wszystkich podmiotów tego procesu. Celem IPD jest optymalizacja efektywności we wszystkich fazach projektowania, budowy i eksploatacji inwestycji. Podstawowym narzędziem koncepcji IPD jest technologia BIM (Building Information Modeling) – Wirtualnego Modelowania Informacji o Budowli.
Absolwent Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Tytuł MBA zdobył podczas programu GFKM/RSM Erasmus University.
Prywatnie: podróżnik zauroczony Azją i żeglarz zakochany w oceanach.
Paweł Łaguna (architekt IARP, członek SARP) doświadczenie zdobył projektując skomplikowane obiekty biurowe, zespoły opieki zdrowotnej oraz budynki mieszkalne dla klientów komercyjnych. W ramach współpracy z generalnym wykonawcą apartamentowca Złota 44 odpowiadał za koordynację wielobranżowego projektu wykonawczego 200-metrowego wieżowca w centrum Warszawy. Trzy lata jego pracy dla międzynarodowej firmy JACOBS na stanowisku Design Managera zaowocowały blisko 50 zrealizowanymi obiektami dla podmiotów korporacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Paweł Łaguna jest entuzjastą wprowadzania nowoczesnych narzędzi technologii informatycznych, by skutecznie zarządzać pełnym cyklem inwestycyjnym.
TYTUŁ PRELEKCJI
Strategia Zarządzania Informacjami o Budynkach i Infrastrukturze
Antonio Meireles posiada licencjat z inżynierii lądowej (2005), dyplom MBA z zakresie zarządzania przedsiębiorstwami (2007), pracuje też nad doktoratem w dziedzinie zarządzania budową. Działalność jego międzynarodowej firmy doradczo-usługowej, ndBIM Virtual Building, polega na poprawianiu efektywności firm przemysłu budowlanego poprzez podniesienie ich innowacyjności. Przez ostatnie 10 lat Antonio Meireles pomagał inwestorom i firmom z obszaru przemysłu budowlanego we wdrażaniu metod BIM, IPD i Lean Construction w celu bardziej wydajnego i produktywnego dostarczania zintegrowanych usług budowlanych.
Antonio Morales uważa, że stosowanie nowoczesnych metod współpracy znacznie zwiększa wydajność i produktywność, oszczędzając w ten sposób pieniądze inwestorów i zapewniając im większe zyski. Jest liderem Instytutu Zarządzania BIM, inicjatywy, w którym uczestniczy większość portugalskich firm budowlanych, właścicieli nieruchomości, projektantów oraz uczelni. Misją Instytutu jest rozpowszechnianie wiedzy o korzyściach z BIM i rozwijanie umiejętności korzystania z tej technologii. Antonio jest też koordynatorem portugalskiej podgrupy BIM TaskGroup, która zajmuje się standaryzacją i stroną legislacyjną BIM w Portugalii. Jako prelegent zapraszany jest na konferencje międzynarodowe na całym świecie, a jego działania są przedmiotem licznych publikacji i raportów. Prowadzi wykłady na wielu uczelniach związanych z branżą budowlaną w Portugalii i Brazylii.
Antonio pracował wcześniej jako konsultant do spraw konstrukcji i instalacji wodociągowych. Jego zadaniem było również wprowadzanie innowacji, w tym BIM, do programu szkoleń wszystkich pracowników Mota-Engil Engenharia – czołowej, międzynarodowej firmy budowlanej w Portugalii. To właśnie firma Mota-Engil dziesięć lat temu jako pierwsza wprowadziła i rozwinęła pionierskie oprogramowanie BIM do zarządzania budową.
Antonio Meireles przeprowadził szereg badań i eksperymentów, by znaleźć najlepszy sposób wprowadzenia innowacyjnego systemu do tradycyjnej, wielkiej firmy, podzielonej na wiele oddziałów w różnych krajach. InnovCenter, jej platforma innowacyjna, to jedno z największych osiągnięć Meirelesa. Dzięki niemu znalazł się w gronie 10 zdobywców nagrody Nielsen Norman Group (NN/g) – Intranet Design Award 2011.
TYTUŁ PRELEKCJI
BIM 5D, zmiana w paradygmacie! OPEN BIM i jego zalety dla branży
Architekt David Petri pracuje w znanym węgierskim biurze projektowym KÖZTI Architects & Engineers jako menedżer BIM. Sam David Petri tak opowiada o swojej dotychczasowej karierze, przedstawiając zarazem temat prelekcji:
„Już jako student architektury wziąłem udział w kilku projektach największego i najbardziej prestiżowego biura projektowego na Węgrzech, KÖZTI. Pracę architekta podjąłem w 2006 r., w studio prowadzonym przez György’a Skardelliego. W 2010r. z powodu kryzysu finansowego na Węgrzech zdecydowałem się całkowicie zmienić branżę. Chciałem spróbować swoich sił w IT, zdobywając przy okazji możliwie szeroką wiedzę w zakresie tworzenia oprogramowania. Wiedziałem, że moją prawdziwą pasją jest architektura, dlatego moim celem stało się wykorzystanie przy programowaniu doświadczenia w projektowaniu architektonicznym. W 2013 r. w tym samym studiu projektowym kontynuowałem karierę architekta, wkrótce zostałem też menedżerem BIM. W tym charakterze pracuję obecnie przy kilku projektach, m.in. przy największym kompleksie sportowym na Węgrzech – Stadionie Narodowym imienia Ferenca PUSKÁSa o powierzchni 140.000m2. W prelekcji przedstawię korzyści i znaczenie BIM i OPEN BIM w pracy projektanta na przykładzie naszego projektu stadionu. Opowiem, jak zmagaliśmy się z tym zadaniem i w jaki sposób rozwiązaliśmy kluczowe zagadnienia, takie jak udostępnianie modeli oraz wymiana informacji w różnych formatach plików z innymi inżynierami. Opowiem też o tym, jak wszyscy uczyliśmy się czerpać korzyści z cyfrowego wykrywania kolizji i samoczynnych zestawień materiałów. Chcę podzielić się z uczestnikami Konferencji doświadczeniem w pracy z oprogramowaniem takim jak ARCHICAD firmy GRAPHISOFT, BIMsight firmy TEKLA oraz VicoOffice firmy Trimble”.
TYTUŁ PRELEKCJI
Pierwszy węgierski projekt OPEN BIM
9:00 - 9:30
9:30 - 10:00
Powitanie, prezentacja sponsorów
10:00 - 10:40
António Ruivo Meireles, NDBIM VIRTUAL BUILDING
10:40 - 11:10
Miklós Szövényi-Lux, GRAPHISOFT
11:10 - 11:40
Maciej Dejer, M.A.D. ENGINEERS
11:40 - 12:00
12:00 - 12:40
Dr Ilka May, ARUP
12:40 - 13:30
Ákos Rechtorisz, GRAPHISOFT
13:30 - 14:00
Paweł Wierzowiecki, Paweł Łaguna, GRAPH’IT STDIO
14:00 - 14:50
14:50 - 15:30
David Petri, KÖZTI Architects & Engineers
15:30 - 16:00
Marta Kittel, TRAPLE KONARSKI PODRECKI I WSPÓLNICY
16:00 -
Multikino Złote Tarasy
Złota 59
00-118 Warszawa
WSC Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o.
Biuro handlowe
ul. Brukselska 44 lok. 2
03-973 Warszawa