Skip to main content

Zarządzanie elektroniczną dokumentacją projektową jeszcze nigdy nie było takie proste

Zarzadzanie-elektroniczna-dokumentacja

Już od lipca 2021 roku inwestorzy będą mogli składać drogą elektroniczną wnioski o pozwolenie na budowę wraz z pełną dokumentacją projektową. Pojawia się więc potrzeba skutecznej weryfikacji projektów budowlanych, przy pomocy odpowiednich do tego programów.

Elektroniczne wnioski i pozwolenie na budowę

Uruchomienie komunikacji on-line ma bardzo istotny wpływ na wszystkich uczestników procesu budowlanego: urzędy, architektów i projektantów innych branż, inwestorów i wykonawców.  Oprócz oczywistych zalet tego rozwiązania, takich jak znaczne ułatwienie postępowania administracyjnego, czy brak konieczności składania do urzędu papierowej, często wielotomowej dokumentacji projektowej, przed interesariuszami branży stoją także wyzwania.

Zarządzanie elektroniczną dokumentacją projektową

Największą zmianą jest przejście z zarządzania dokumentacją papierową na zarządzanie dokumentacją elektroniczną. Będzie to więc zupełnie nowy proces, wymagający nowoczesnych narzędzi pracy, które umożliwią sprawną i łatwą weryfikację projektu budowlanego, bez konieczności drukowania go. Z myślą o tym powstał program BLUEBEAM REVU – inteligentne narzędzie do zarządzania plikami PDF.

Jak zarządzać plikami PDF?

BLUEBEAM REVU jest to program przeznaczony do efektywnej pracy i współpracy nad projektami, który przede wszystkim podnosi poziom kontroli jakości projektu na znacznie wyższy poziom. Jest przy tym intuicyjny i łatwy do opanowania.

„Obsługa wniosków o pozwolenie na budowę przez Urzędy, przy wykorzystaniu programu BLUEBEAM REVU może być bardzo efektywna i prosta, ponieważ Pliki PDF mogą być w nim mierzone, skalowane, porównywane (wykrywanie różnic między rewizjami) i kalibrowane, co eliminuje potrzebę wykorzystywania potężnych plików DWG i dedykowanych im programów CAD. W rezultacie, pliki PDF zawierają ustandaryzowane znaczniki uwag, które możemy sortować, filtrować, śledzić (lokalizować uwagę na wniosku) oraz tworzyć na ich podstawie zaawansowane raporty, zarówno w terenie jak i w urzędzie czy w biurze projektowym. Dzięki narzędziom pomiarowym, które są zawarte w Bluebeam Revu można także usprawnić komunikację i współpracę między urzędem a podmiotem składającym wniosek o pozwolenie na budowę. Dodatkowo program redukuje ryzyko przeoczenia przesłanej uwagi niemalże do zera.” – tłumaczy Paweł Grzybowski, project manager w firmie WSC, odpowiedzialny za program BLUEBEAM REVU.