Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCRealizacje

Centrum badawczo-edukacyjne – Charles Perkins Centre

Centrum badawczo-edukacyjne – Charles Perkins Centre

11/09/2023

Zaprojektowane w Archicadzie

Charakterystycznym budynkiem, zaprojektowanym w programie Archicad jest Centrum Charles Perkins Uniwersytetu w Sydney. Jego autorem jest pracownia FJC Studio, obecnie jedna z czołowych pracowni projektowych w Australii. W 2000 roku dostała ona nowe zadanie. Polegało ono na opracowaniu projektu 3D i pakietu dokumentacji do dużego projektu na centrum badawcze i edukacyjne. Niezbędne były nowe narzędzia. Po przetestowaniu trzech programów w systemach BIM wybrali Archicada. Czynnikiem decydującym o jego wyborze była możliwości pracy zespołowej.

Jaką rolę w Sydney pełni Charles Perkins Centre?

To wiodące centrum badawcze i edukacyjne. Oferuje ono młodemu pokoleniu naukowców i praktyków miejsce do współpracy i rozwoju. Obiekt ten zrzesza ludzi zajmujących się otyłością, cukrzycą i chorobami układu krążenia

FJMT Team

Inspiracje do stworzenia centrum badawczego Charles Perkins

Anatomia ludzkiego ciała, wzorce sekwencjonowania DNA zainspirowały architektów z pracowni fjcstudio do zaprojektowania wstępnej koncepcji architektury obiektu. Inspiracja ta doprowadziła do zaprojektowania centralnego atrium w Charles Perkins Centre. Stało się ono sercem budynku - miejscem spotkań, interakcji, dzielenia się informacjami. Dzięki odważnej, rzeźbionej formie z poziomymi ciągłymi „wstążkami”, atrium rozchodzi się między kondygnacjami integrując ze sobą wszystkie funkcje budynku.

Według autorów, największym wyzwaniem podczas modelowania Charles Perkins Centre było właśnie atrium. W tym wertykalnym wnętrzu krzywoliniowe profile przechodziły w dwukierunkowe zakrzywione geometrie schodów.

Narzędzia używane przy projektowaniu

Byliśmy w stanie skierować efektywność prac z fazy dokumentacji z powrotem do myślenia nad projektem. Projektowanie to oparte na 3D umożliwiło nam opracowanie rozwiązań architektonicznych, które w 2D byłyby niemożliwe do zaprojektowania. Właśnie to zgranie zespołu przy Charles Perkins Centre, umożliwiła nam współpracę przy dużych projektach w biurze, a BIMCloud umożliwił nam współpracę między biurami. W konsekwencji koordynacja procesu projektowego w środowisku BIM pozwoliła nam uzyskać więcej miejsca na kreatywne projektowanie, ale także stworzyć rozwiązania, które wcześniej były bardzo trudne do zaprojektowania i zbudowania”. ~ Johnathan Redman, dyrektor, FJC Studio.

Więcej o projekcie znajduje się na stronie GRAPHISOFT.

Schody w Charles Perkins Centre
Charles Perkins Centre w Sydney
Tagi
Produkt
Archicad to BIM