Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCAktualności

Nowe Oblicze BIM 2022 – relacja

Nowe Oblicze BIM 2022 – relacja

24/11/2022

Zakończyliśmy 5. edycję konferencji Nowe Oblicze BIM 2022. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie. Publikujemy zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia oraz klika słów podsumowania.

Cytując Katarzynę Orlińską-Dejer z BIMKlastra: Technologia Building Information Modeling może być źródłem ogromnych korzyści, co kontynuował w swoim wykładzie pt. Role of digital tools in design and construction, BIM koordynator Csaba Gál. Grą "monopol BIM" na scenie, zaskoczyła gości prelegentka Edyta Andrejczyk, a Robert Łataś z Dariusz Zając przedstawili swoje nietypowe podejście do realizacji projektu Szpitala Bielańskiego przy użyciu CDE.

Cały drugi blok konferencji poświęcony został  wyzwaniom zrównoważonego rozwoju, który rozpoczął Piotr Bartkiewicz z Politechniki Warszawskiej, ze swoją wariacją na temat BIMu jako idei wspomagającej budownictwo. Michał Pierzchalski z Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej kontynuował wizje pozytywnych aspektów środowiskowych w architekturze. Tematykę zamknęła Małgorzata Dziedziejko, swoją prelekcją nt. bliźniaków cyfrowych w założeniach urbanistycznych.

Trzecia część konferencji Nowego Oblicza BIM to Cyfrowe narzędzia. Maciej Misiewicz przedstawił potencjał stacji roboczych, Łukasz Staśkiewicz udowodnił, że skanowanie laserowe jest podstawową technologią nowoczesnego biura projektowego, a reprezentanci firmy Mostostal Warszawa S.A. - Dawid Fedko i Wojciech Juchimowicz – zaprezentowali praktyczne aspekty wdrożenia metodologii OpenBIM w generalnym wykonawstwie. Na zakończenie Robert Pierzchała opowiadał o architektoniczno-budowlanych rozwiązaniach ekologicznych dachów i elewacji.

Ostatnią część otworzył gość specjalny Vishu Bhooshan inspirującą, animowaną opowieścią o łączeniu technik modelowania komputacyjnego w projektowaniu w biurze Zaha Hadid Architects.

Na koniec, Krzysztof Baranski opowiedział o zaletach i możliwościach BIMu oczami generalnego wykonawcy, a Mikołaj Wójcik wraz z Pawełem Przybyłowiczem zaprezentowali na żywo audyt projektów i przykład pracy na dwóch różnych programach w czasie rzeczywistym.

Warto wspomnieć, że wykład otwierający tegoroczną konferencję Nowe Oblicze BIM poprowadził gość honorowy: Huw Roberts, prezes firmy Graphisoft.

Drugi dzień Nowego Oblicza BIM to praktyczne warsztaty, gdzie uczestnicy mogli sobie wybrać ścieżkę tematyczną: technologie BIM lub Skaning i modelowanie.

Warsztat BIM-owe rozpoczął BIM Manager arch. Paweł Przybyłowicz przybliżając zagadnienia związane z oprogramowaniem Archicad 26. Uczestnicy wykonali ukłon w stronę dodawania parametrów do elementów modelu, a na końcu poznali przykłady wykorzystania informacji powiązanych z modelem w modelach natywnych i #IFC. Poruszone zostały także zagadnienia związane z energooszczędnością i pasywnym aspektem budowli, co w niedalekiej przyszłości stanie się nieodłącznym standardem pracy. Warsztaty zakończone zostały prezentacją Twinmotiom – oprogramowaniem do tworzenia, w czasie rzeczywistym zachwycających wizualizacji 3D, animacji, prezentacji w chmurze i wirtualnych spacerów.

Z kolei warsztaty ze skaningu miały charakter bardzo praktyczny. Już na samym początku uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, którymi opiekowali się eksperci z firmy Leica Geosystems: Szymonem Dudą i Robertem Szyszko, oraz z Pawłem Chrzanowskim z firmy Dalmierze.pl. Panowie przedstawili działanie skanerów, zaprezentowali najważniejsze funkcje i możliwości urządzeń.

Druga część zajęć poświęcona była koordynacji zeskanowanych plików w programie Archicad 26. BIM Manager arch. Mikołaj Wójcik przedstawił pracę z chmurą punktów. Uczestnicy poznali dobre zasady modelowania, które pozwalają uniknąć błędów, zoptymalizować czas i opanować techniki ułatwiające modelowanie w oknie 3D w przyszłości.

Dziękujemy za tak liczne przybycie. To niesamowite, że w środku tygodnia, było nas razem ponad 480. Jak dobrze było zobaczyć się znowu na żywo!

To była kolejna edycja międzynarodowej konferencji Nowe Oblicze BIM. Sympatycy najnowszych technologii - do zobaczenia za rok. Zapraszamy na stronę konferencji: wsc.pl/bim.