Skip to main content

Witold Szymanik wyróżniony Medalem SARP Bene Merentibus

Witold Szymanik medal SARP

Z ogromną radością i dumą informujemy, że prezes WSC Witold Szymanik został wyróżniony medalem Stowarzyszenia Architektów Polskich BENE MERENTIBUS.

Nagroda została wręczona w uznaniu Jego zasług dla Stowarzyszenia Architektów Polskich i rozwoju architektury polskiej, a w szczególności za stworzenie warunków edukacji architektonicznej oraz zaangażowanie w promowanie idei architektonicznych i wspieranie szeregu inicjatyw w środowisku architektonicznym.

Fot: Michał-Wajnchold

W uzasadnieniu przyznania nagrody arch. Witoldowi Szymanikowi, podkreślono, że jako jeden z pierwszych architektów zaczął promować technologię BIM w projektowaniu architektonicznym. Od początku życia zawodowego angażował się w inicjatywy społeczne dla środowiska architektów. Dzięki niemu odbyły się niezliczone warsztaty, szkolenia, konferencje, konkursy dla studentów. Współpracuje z szeregiem uczelni, wspierając studentów architektury. W tym roku, oprócz Witolda Szymanika, nagrodzony odznaczeniem został prezes magazynu Builder — Marek Zdziebłowski, oraz prezydent miasta Wrocław — Rafał Dutkiewicz.

Medal SARP BENE MERENTIBUS jest przyznawany w imieniu środowiska polskich architektów. Wspólnota architektów przyznaje go tym, których zasługi dla architektury są wybitne a działalność dla jej dobra – nadzwyczajna. Wsród dotychczas wyróżnionych odznaczeniem znajdują się m.in. Andrzej Wajda, Krystian Zimmerman czy Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

Medal BENE MERENTIBIUS został ustanowiony w 1738 roku i był drugim obok Orderu Orła Białego odznaczeniem Rzeczpospolitej. Medal SARP BENE MERENTIBUS jest przyznawany od 1979 roku.

Uroczystość wręczenia miała miejsce w piątkowe popołudnie 28 maja 2021 roku w siedzibie SARP w Warszawie.

"Nagroda ta ogromnie mnie wzruszyła. Jestem członkiem SARPu od 1978 roku. W zawodzie jestem jeszcze trochę dłużej. 1974 rok – to pierwszy wygrany konkurs; za chwilę będę więc obchodził 50-lecie pracy. I tak jakoś dziwnie wyszło, że połowę tego czasu spędziłem w projektowaniu, a potem przypadek zrządził, że zająłem się bardziej narzędziami pracy dla architektów. Jednak cały czas czułem się przede wszystkim architektem i te zawirowania życiorysu, które pchnęły mnie do biznesu niewiele zmieniły w moim identyfikowaniu się ze społecznością architektów. Szalenie jestem dumny z tego wyróżnienia, bo najbardziej cieszy uznanie ze strony własnego środowiska. Serdecznie dziękuję."

Witold Szymanik