Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCBaza wiedzy

Zabudowa mieszkaniowa Higher Roch – Brenac & Gonzalez & Associés

Zabudowa mieszkaniowa Higher Roch – Brenac & Gonzalez & Associés

28/05/2024

Graphisoft WSC. Projekt obiektu mieszkalnego zaprojektowany programie Archicad, Grasshopper i Rhinoceros

Pionierskie wykorzystanie Archicada we Francji

Architekci z Brenac & Gonzalez & Associés to grupa ambitnych i wszechstronnych projektantów. Pracują w środowisku Graphisoft od 1990 roku i obecnie stali się wzorem wdrażania nowych technologii. Jednym z ich bardziej charakterystycznych obiektów, jest budynek mieszkalny Higher Roch, zaprojektowany we Francji. Ich portfolio obejmuje zarówno obiekty mieszkalne, jak i komercyjne. Projektanci od lat czerpią z wzorców świata roślin przy opracowywaniu swoich autorskich koncepcji. Nie poprzestają na pierwszych pomysłach i nieustannie poszukują nowych inspiracji. Ograniczenia motywują ich do wymyślania kreatywnych rozwiązań.

Myśl przewodnia

Mieliśmy wizję by stworzyć frywolny projekt. Atypowy. Zestaw programów Rhino, Grasshopper i Archicad pozwolił nam znaleźć rozwiązania, które pozwalają tchnąć życie w idee. Wdrożyliśmy tym samym w życie szalone koncepty z wariacjami o obłych kształtach.

Guillaume Maréchaux Architekt, Associate, Brenac & Gonzalez & Associés

Zdjęcie: Maurizio Pigizzini

Higher Roch zwycięzcą konkursu architektonicznego

W 2015 roku ich koncepcja zwyciężyła w konkursie na budowę budynku mieszkalnego w miejscowości Montpellier we Francji. Projekt inspirowany był tańcem i otaczającymi falami. Tafla wody oraz marszczenia materiału na sukience tancerki flamenco przekonały członków jury. Właśnie te charakterystyczne motywy zaczerpnięte z lameli kostiumu i prądów morskich, zostały zaaplikowane w falistych tarasach Higher Roch Tower. Do dziś odzwierciedlają otaczające środowisko naturalne oraz przypominają o regionalnej kulturze tańca.

Architektura Higer Roch

Budynek Higher Roch położony jest w mieście słynącym z długich dni i krótkich nocy. Konstrukcja wieży wraz z tarasami w dużym zakresie wykorzystuje naturalne światło. Obszerne balkony, wyglądają jak narysowane odręcznie, dają możliwość spędzania słonecznych popołudni pod gołym niebem. Początki jednak nie były łatwe. Budżet nie był dla autorów łaskawy. Skutecznie blokował kosztowne idee i sposoby konstrukcji. Na ostateczne rozwiązanie wpadli konsultanci ds. projektowania fasad, którzy biegle posługiwali się Rhino i Grasshopperem. To oni zastosowali innowacyjne podejście, w celu znalezienia kompromisu między projektem a budżetem.

Od punktów parametrycznych po funkcjonalne obiekty

Łuki tarasu dostosowane zostały do wysokości i orientacji ich względem lądu. Eksponując tym samym spektakularne widoki z okien wszystkich mieszkań. Połączenie pomiędzy Rhino-Grasshopper i Archicad pomogło zrealizować koncepcję na prawdziwej budowie. Dzięki Rhino zespołowi projektowemu udało się przekształcić parametryczne elementy tarasów w skrypty, które można było połączyć z obiektami Archicada. Elementom w oprogramowaniu Archicad łatwo dawało się nadawać parametry wszystkich pozostałych elementów budowlanych. Obejrzyj film z realizacji Higher Roch, projektu Brenac & Gonzalez & Associés.

Realistyczny projekt w mgnieniu oka

Połączenie programów Rhino, Grasshopper i Archicad pozwala nam zmieniać parametry, które wpływają bezpośrednio na końcowy efekt projektu.

Jean-Pierre Lévêque Architekt, Associate, Brenac & Gonzalez & Associés

Zdjęcie: Maurizio Pigizzini

Czy kreatywne podejście jest ważne podczas dyskusji z klientami?

Dokładne wymodelowanie projektu (już na początkowej fazie) pozwoliło zespołowi ukazać docelowy charakter budowli. Natomiast późniejsze wspólne badanie możliwych alternatyw doprowadziło do kreatywnej burzy mózgów między wszystkimi zainteresowanymi stronami. Finalnie stworzono poglądowe wizualizacje i koncepcje w Grasshopperze.

Czy narzędzia cyfrowe dają nowe możliwości?

Rozszerzenie funkcjonalności oprogramowania pokazało projektantom nowe możliwości. Generowanie złożonych form w Rhino, zaowocowało stworzeniem form organicznych, które trudno byłoby wymodelować "ręcznie". Dzięki oprogramowaniu Graphisoft zmaksymalizowano również korzyści z otaczającej lokalizacji. Łatwo dostosowano budynek pod kątem optymalizacji nasłonecznienia, biorąc pod uwagę zmienne pory roku i nadchodzące ocieplenie klimatu.

Tagi
Produkt
Archicad