Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści
Hurley Palmer Flatt to interdyscyplinarna firma inżynieryjna z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Rozumie znaczenie efektywnej realizacji projektów i nie bez powodu wnosi pięćdziesiąt lat doświadczenia do świata budownictwa. Mając świadomość rosnących wyzwań na rynku budowlanym, firma nadal koncentruje się na innowacyjności i efektywności.
Zwrot firmy w kierunku realizacji projektów bez użycia papieru utrzymuje ją w czołówce rewolucji cyfrowej wśród przedsiębiorstw działających na rynku budowlnym. Jednym z narzędzi pomagających w osiągnięciu tych celów jest Bluebeam Revu - stacjonarne i mobilne, oparte na chmurze rozwiązanie do realizacji projektów bez użycia papieru. Poprawia wydajność projektów i współpracę w całym cyklu życia projektu.
Firma wdrożyła wykorzystanie Bluebeam Revu na dużej inwestycji o nazwie Principal Place - wieżowcu mieszkalnym w londyńskiej dzielnicy Shoreditch, wzniesionym na wysokość 50 pięter.
Hurley Palmer Flatt zdecydował się włączyć do projektu cyfrową strategię realizacji projektów, koncentrującą się na wykorzystaniu Bluebeam Revu. To innowacyjne, oparte na chmurze rozwiązanie do prowadzenia projektów i współpracy. Obecnie wyznacza standardy wydajności dla ponad 1,3 miliona specjalistów w dziedzinie projektowania i budowy na całym świecie.
Pod kierownictwem Paula Flatta, CEO firmy i przewodniczącego grupy roboczej, jego zespół zdecydował, że projekt Principal Place musi być projektem cyfrowym. Współpraca na papierze nie wchodzi w grę. Hurley Palmer Flatt wdrożył Revu, aby usprawnić prowadzone procesy budowlane.
Oprogramowanie Bluebeam działa o wiele lepiej niż niektóre podobne programy, których używałem do tych samych zadań. Do tego stopnia, że stał się po prostu słowem kluczowym dla wspólnych działań lub wspólnego procesu projektowania w biurze. - opisuje pracę na Bluebeam Revu Jairo Jaramillo, Starszy inżynier mechanik w Hurley Palmer Flatt
Projekt faktycznie ewoluował - wyjaśnia starszy inżynier techniczny Jairo Jaramillo. Przyjechałem około pięciu lat temu jako inżynier, pracując pod okiem dwóch innych inżynierów. A potem przyszedł czas na realny projekt, w którym trzeba było się skoncentrować na tworzeniu rysunków i wykonywaniu projektów systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji dla wszystkich mieszkań w trzech budynkach. Każdy z nich posiada oddzielne systemy. Ja jestem pierwszą osobą, która zajmuje się wszelkimi kwestiami projektowymi. Obecnie projekt ten jest realizowany przez wykonawcę. Wszelkie odstępstwa od naszego pierwotnego projektu muszą być przez nas rozpatrywane i autoryzowane.
To, co ostatecznie stało się wraz z wprowadzeniem Bluebeam, to fakt, że jakość tego, co udało mi się opracować, była na tyle satysfakcjonująca, że przy dwóch projektach, kiedy zajmowaliśmy się mniej formalnymi sprawami, mogliśmy je zwyczajnie od razu wysłać - mówi Jaramillo – czyli otrzymywaliśmy zestaw rysunków, których nie musieliśmy uruchamiać za pomocą oprogramowania CAD, a zamiast tego po prostu je sprawdzić i wydać. To zaoszczędziło nam pracy dwóch lub trzech pracowników, po kilka godzin pracy każdego z nich. Oszczędność była na pewno czterocyfrowa.
Bluebeam stał się obecnie preferowanym narzędziem pracy do koordynowania procesów zarządzania projektami w firmie.
Wcześniej korzystaliśmy z programu o nazwie Visio, a w całym budynku tworzyliśmy rysunki 2D typowej płyty podłogowej. Patrzy się na mieszkanie i na to, gdzie znajdą się instalacje rurowe i urządzenia klimatyzacyjne w przestrzeni 2D. Rozdzielczość bardzo na tym cierpiała. Następnie trzeba było przekonwertować je do plików PDF i wysyłać jako poprawki do naszego zespołu projektantów CAD, aby je uporządkowali i wysyłali do klienta. – opowiada Jaramillo.
Bluebeam Studio w Revu umożliwia zespołowi Jaramillo oznaczanie rysunków 2D i modeli 3D na plikach PDF. Ważną funkcjonalnością jest też możliwość udostępniania cyfrowych plików PDF w czasie rzeczywistym zarówno w terenie, jak i w biurze. Bluebeam Revu znacznie skróciło proces komunikacji i było ogromnie pomocne w zakresie wydajności.
Pozwoliło mi to reagować o wiele szybciej, z dużo większą dokładnością, konsekwencją i precyzją. Przejrzystość, z jaką Bluebeam pozwala mi komunikować się z resztą zespołu projektowego, jest fantastyczna - mówi Jairo Jaramillo, Starszy inżynier mechanik w Hurley Palmer Flatt.
Narzędzia branżowe w Revu pozwoliły Jaramillo rozszerzyć wykorzystanie rozwiązań cyfrowych na inne krytyczne dla biznesu procesy.
Naszą zasadniczą dziedziną jest koordynacja przestrzenna. Aby otrzymać precyzyjne dane wystarczy wykonać rysunek 2D w Bluebeam i kompletne obliczenia powierzchni: metry kwadratowe, odległości, prześwity, itp. To jest nasz chleb powszedni. I tak naprawdę nie byłem w stanie tego zrobić dokładnie, dopóki nie zacząłem używać Bluebeam. Nie muszę już otwierać plików DWG, bo z Bluebeam mogę sprawdzić i skalibrować odległości - mówi Jaramillo - Bluebeam bardzo pomogło podnieść poziom dokładności wykonywanej pracy.
Od czasu wdrożenia Revu w firmie nastąpiła również poprawa w zakresie kontroli zgodności. Gdy przychodzimy na wizje lokalne i robimy zdjęcia w celu udokumentowania zgodności, od razu po powrocie do biura możemy je osadzić w planach i harmonogramach projektu. Oznacza to, że mamy bezpośrednie powiązanie między tym, co fizycznie widzieliśmy na miejscu, a tym, co jest w planach projektu. Zapewnia nam to zgodność projektu ze stanem faktycznym - wyjaśnia Lucy Rees, Konsultant ds. zrównoważonego rozwoju. Oprócz tego bezpośredniego łącza, wszystkie informacje zawarte w dokumentach znajdują się teraz w chmurze Revu, dzięki czemu łatwiej je znaleźć niż w poprzednich wielodokumentowych formatach. Całość dokumentacji mamy zebraną w jednym miejscu. Tam możemy je wszystkie przeglądać i prowadzić komunikację. - wyjaśnia Rees. Jest to szczególnie przydatne na przykład, na etapie projektowania, kiedy pracujemy z architektami czy inżynierami i możemy zwyczajnie zaznaczyć nasze komentarze cyfrowo w pliku PDF i je od razu wysłać, zamiast drukować, a następnie skanować i z powrotem wysyłać - dodaje Lucy Rees, Konsultant ds. zrównoważonego rozwoju, Hurley Palmer Flatt
Hurley Palmer Flatt wskazuje na możliwości wykorzystania PDF w Revu jako klucza do wyeliminowania papieru. Paul Flatt, CEO firmy wierzy, że nadszedł czas dla firm takich jak jego, by skorzystać z przestrzeni cyfrowej. Budynki stały się cyfrowym zasobem. Tak więc, wraz z ewolucją modelowania informacji o budynkach (BIM), rzuty stają się cyfrowymi zasobami. Dziś projektujemy w 3D. Wszyscy tworzymy te cyfrowe zasoby.
Ten zasób cyfrowy będzie ewoluował i wierzę, że następnym miejscem docelowym będzie to, w którym zaczniemy widzieć nakładanie się informacji, które faktycznie trafiają do tego zasobu cyfrowego; czyli jest to tzw.: oznaczanie informacji". Po użyciu Revu i wykorzystaniu jego funkcji w projekcie Principal Place, Jaramillo zgadza się z tym punktem widzenia. PDF to rozpoznawalny i powszechny format pliku elektronicznego, idealny do wykorzystania na placu budowy.
Bluebeam pozwala zarządzać i koordynować całością projektu, zaczynając od oznaczania pliku PDF i natychmiastowego wysłania go do reszty zespołu projektowego. Wszechstronność cyfrowych plików PDF w Revu pomogła Hurley’owi Palmer Flatt osiągnąć jego cele w zakresie poprawy jakości i wydajności projektu.
Zaangażowanie firmy Hurley Palmer Flatt w rozwój branży odznacza się szerokim wykorzystaniem cyfrowego dostarczania projektów. Ma to także na celu pozyskania najlepszych talentów w dziedzinie inżynierii i budownictwa. Myślę, że chodzi o przełamanie starego sposobu postrzegania inżynierii, a szczególnie bycia na budowie. To wszystko jest ciężką pracą, ale mamy teraz wiele najnowszych technologii, które pomagają nam w tych procesach.
Możemy pracować w ruchu, mówi Rees. Flatt powołuje się na synergię między przemysłem a rozwiązaniami cyfrowymi. Firma posiada własne programy rozwojowe i postrzega je jako klucz do przyszłości firmy. Mamy własny program dla absolwentów, który nazywamy Gatesem. Nasz program Gates odnosi sukcesy w pozyskiwaniu nowych talentów. Wiele młodych osób, które pojawiają się w firmie, jest przyzwyczajone do tego cyfrowego etapu - zgadza się Rees. Uczniowie przychodzą i oczekują, że będą pracować w technologii cyfrowej. Chcą używać BIM, Bluebeam i chcą odejść od bycia biurem zależnym od papieru. To naprawdę pomaga firmie osiągnąć cel, jakim jest wyeliminowanie papieru. A także pomaga w cyfrowej rewolucji Hurleya Palmera Flatta.
Źródło: bluebeam.com