Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCBaza wiedzy

Archicad i współpraca wielobranżowa – SIEBERT + TALAS

Archicad i współpraca wielobranżowa – SIEBERT + TALAS

05/04/2024

SIEBERT + TALAS to międzynarodowe biuro architektoniczne z dwoma siedzibami: w Bratysławie i Pradze. Założona przez Mateja Sieberta i Romana Talaša w 2002 roku firma, w niecałe 20 lat rozrosła się do ponad 70-osobowego zespołu. Jest obecnie jedną z wiodących pracowni w regionie, realizuje projekty duże, jak i małe. Podejmuje tematykę i tworzy rozwiązania dla sektorów mieszkaniowych, biurowych, hotelarskich, handlu detalicznego, logistyki i projektowania wnętrz. Praktyka stosowania Archicada w projektach była kluczowym aspektem przy podejmowaniu coraz większych zleceń.

Architektura połączona z inżynierią?

Etosem SIEBERT + TALAS jest łączenie kreatywności z wiedzą techniczną. To z tego powodu architekci każdego dnia ściśle współpracują z inżynierami budowlanymi. Za każdym razem zapewniają tym samym skuteczność i wysoką jakość efektu końcowego. Zespół stosuje krytyczne i kreatywne myślenie w każdym projekcie, dążąc do przesuwania granic w innowacyjności kolejnych projektów. Każda osoba w firmie traktowana jest indywidualnie, a czas osobisty i przerwy są respektowane. Z tego też powodu SIEBERT + TALAŠ koncentruje się na znalezieniu najlepszych narzędzi i metodologii, aby zaoszczędzić czas i poprawić wydajność w całej firmie. SIEBERT + TALAŠ wprowadził powiedzenie „Every hour is a Golden Hour” (tłum.: Każda godzina jest Złotą Godziną), które podkreśla znaczenie posiadania czasu i przestrzeni na pracę kreatywną.

„Archicad dorastał i ewoluował wspólnie z naszym studiem. Obecnie możemy zaprezentować efekty współpracy opartej na dobranym oprogramowaniu i co za tym idzie: wiele udanych projektów”

Jak wygląda współpraca przy użyciu narzędzi cyfrowych?

Sposób współpracy w Słowackiej pracowni jest imponujący. Pracownia SIEBERT + TALAŠ rozrastała się wraz ze swoim oprogramowaniem. Minęło 25 lat odkąd Archicad pojawił się w słowackiej pracowni po raz pierwszy. Dzięki wdrożeniu modelowania 3D i BIM na tak wczesnym etapie rozwoju studia, architekci w sposób płynny integrowali swoją pracę kreślarską z wiedzą na temat obsługi oprogramowania. Szybko zrozumieli również w jaki sposób można osiągać najlepsze wyniki przy użyciu narzędzi cyfrowych. Praca zespołowa umożliwiła poszczególnym osobom dzielenie się swoją wiedzą z resztą zespołu. Pomogło to także w praktyce dostarczać projekty bezpośrednio klientom. Jednocześnie architekci realizowali swoje cele zawodowe i planowali rozwój na wszystkich etapach wdrożenia. Prosty interfejs Archicada i płynny przepływ informacji sprawiły, że każdy wolny moment architekci przeznaczali na rozwój i doskonalenie koncepcji, a nie na zastanawianie się jak korzystać z narzędzi oprogramowania.

Technika pracy w pracowni SIEBERT + TALAS w Archicadzie i OPEN BIM?

Firma specjalizująca się przez lata w projektowaniu niewielkich w skali budynków SIEBERT + TALAŠ wcześnie wyciągnęła wnioski ze swojego doświadczenia. Zarząd zorientował się bowiem, że należy mierzyć wysoko i zbadać, czy konkretny pomysł jest technicznie możliwy przez nich do wykonania.

Zespół projektowy opracowuje swoje koncepcje przy użyciu Rhino, Grasshoppera i programu Archicad. Po wstępnym wymodelowaniu kubatur, projekty są wprowadzane do Twinmotion za pomocą wtyczki Archicad Direct Link w celu tworzenia wysokiej jakości fotorealistycznych renderingów, panoram i filmów. Wszystkie propozycje projektów są konfigurowane identycznie, aby można było płynnie przemieszczać się pomiędzy cyfrowymi budynkami. Prosta współpraca i komunikacja pomiędzy architektami, inżynierami i wykonawcami jest możliwa dzięki programowi Archicad i systemowi OPEN BIM.

„Cyfrowe narzędzia stworzone przez Graphisoft pomogły nam w wypracowaniu kompleksowej platformy know-how, która pozwoliła osiągnąć nam, najlepsze możliwe rezultaty.”

Przykład dobrych praktyk - Centralny węzeł tchnie nowe życie w Bratysławę

Nivy Centrum, to jeden z największych projektów architektonicznych i inżynieryjnych w regionie. Zajmuje ponad trzysta tysięcy metrów kwadratowych i obejmuje jeden z najwyższych budynków na Słowacji. Nivy Centrum to centralny węzeł łączący podziemny dworzec autobusowy, budynki komercyjne i przestronną galerię handlową. Dodatkowo zwieńczony został największym użytkowym zielonym dachem w Europie Środkowej. Zespół specjalistów BIM poradził sobie z ogromną ilością danych i zachował kompatybilność plików. To był jeden z najbardziej wymagających projektów pracowni, który trwał niemal 10 lat.

Cykliczne uaktualnienia do Archicada oznaczały nowe funkcjonalności, które oszczędzały czas i oferowały nowe możliwości. Szczególnie przydatne były nadpisania graficzne, pomagając zespołowi szybko i łatwo mnożyć wiele koncepcji i różnych układów.

„Archicad umożliwia nam komunikację ze wszystkimi programami z których korzystają nasi branżyści”

Projektowanie a zrównoważony rozwój?

Zmiany klimatyczne to globalne wyzwanie dla projektantów. Pracownia SIEBERT + TALAŠ stawia sobie za cel tworzenie budowli, które są zarówno funkcjonalne, jak i zrównoważone pod względem środowiskowym. Nivy Centrum otrzymało niedawno certyfikat BREEAM Communities Excellent, który jest świadectwem zastosowania zrównoważonych procesów i technologii w całym procesie realizacji projektu.

Tagi
Produkt
Archicad