Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCBaza wiedzy

Wdrożenie Archicada w pracowni Up Studio

Wdrożenie Archicada w pracowni Up Studio

20/03/2024

Ponad pięć lat temu pracownia zdecydowała się na przejście na pracę w systemach BIM.

Poznaj architektów

Zapraszamy w podróż do świata pewnej kilkunastoosobowej pracowni. To nowojorska firma zajmującą się projektowaniem wnętrz i kubatur. Nazywa się The Up Studio. Ich projekty cechują się prostotą i minimalizmem; była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Wcześniej do realizacji projektów mieszkaniowych i komercyjnych wykorzystywała standardowe metody rysowania 2D. Dziś pracuje wydajniej w systemach BIM.

Ponad pięć lat temu pracownia zdecydowała się na przejście na pracę w BIM. Dyrektor firmy, John Patrick Winberry, jako motywację do przejścia na program Archicad, wykazał chęć stworzenia bardziej wydajnego przepływu pracy wśród pracowników i lepszej komunikacji między członkami zespołu.

Ich sposób projektowania w Archicadzie?

Multidyscyplinarne firmy, takie jak The Up Studio często borykają się ze żmudnym procesem projektowania i podatną na błędy migracją wielotomowej dokumentacji. Jednocześnie, przejrzystość projektu dla wszystkich członków zespołu była elementem kluczowym. Jednoczesny wgląd do arkuszy i przeglądanie postępów w projektach były niezbędne do płynnej i szybkiej pracy. Od czasu przejścia na pracę w programie Archicad, firma stworzyła system zapewniający elastyczność projektowania. Po przejściu na BIM (modelowanie informacji o budynku), architekci są w stanie szybciej wdrażać swoje pomysły oraz skuteczniej wykonywać dokumentację projektową.

Sposoby pracy w BIM?

Korzyści z wdrożenia pracy na Archicadzie widoczne są na każdym kroku. Największą różnice architekci czują w szybszym opracowywaniu małych i średnich budynków. Wymyślili i wdrożyli autorski system, który nazwali „Przejrzystością projektu”. Ta enigmatyczna nazwa ma na celu przekazanie historii projektu za pomocą rysunków, w sposób zwięzły i intuicyjny. Prezentowane kształty i bryły mają bronić się same, a klient ma je rozumieć.

„Uwielbiamy wprowadzać klientów w nasz proces projektowania. Pozwalamy im marzyć i myśleć koncepcyjnie. Archicad to dosłownie tworzenie kopii budynku w wersji cyfrowej” - podsumowuje John Patrick Winberry, współzałożyciel i architekt w Up Studio.

Czerpanie korzyści z systemów BIM?

Korzyści z wprowadzenia nowych technologii są niepoliczalne. Archicad pozwala firmie urealnić koncepcje projektowe przy użyciu jednego rozwiązania BIM. W miarę ewolucji pracy architektów linie stają się ścianami a ściany budynkiem. Projekt przekształca się w model, na podstawie którego tworzone są rysunki konstrukcyjne. Bardzo doceniana jest także możliwość pracy na jednym, wspólnym modelu. Archicad stał się zarówno kręgosłupem jak i sercem napędzającym proces projektowania. W przypadku konieczności wprowadzania korekt, architekci w Up Studio mogą wprowadzać zmiany bezpośrednio w Archicadzie. Dane modelu są nanoszone automatycznie we wszystkich rysunkach jednocześnie i są aktualizowane w miarę ewolucji projektów.

Wydajność zapewnia więcej czasu na projektowanie

Wydajność firm korzystających z Archicada systematycznie wzrasta. Początkowo zespół poświęcał czas na ocenę wszystkich aspektów środowiskowych wykonując analogowe analizy i integrując je z przyszłą architekturą. Pracownia na bieżąco brała pod uwagę ograniczenia wynikające bezpośrednio od klienta, takie jak budżet czy harmonogramy. W drugim kroku wstępne notatki i szkice przekształcane były na modele 3D i kształty. Pracując w ten sposób, firma musiała też szybko reagować na reakcje klientów. Obecnie klienci mają większe zaufanie do pracowni, ponieważ rozumieją proces koncepcyjny. Czują, że mogą być obecni w procesie projektowym i chcą obserwować postępy prac.

„Przed Archicadem projektowaliśmy w 3D. Po zatwierdzeniu projektu przez klienta przerwaliśmy prace w 3D i przechodziliśmy na rysunki 2D. Stworzyło to bariery w dalszym badaniu pomysłów projektowych.”

Schemat projektowania w Studio Up

Ludzie, wydajność i proces to trzy kluczowe aspekty przy budowaniu godnej zaufania marki. Podczas opracowywania projektu w pracowni panuje spokój. Gdy pojawiają się kwestie sporne wewnątrz zespołu, architekci ze Studio Up są pewni siebie, ponieważ mogą polegać na swoich modelach BIM. Są poprawnie tworzone od samego początku, co eliminuje błędy w późniejszych etapach. Aktualizacje odświeżają się samoistnie w tle, pomagając zachować architektom płynność pracy i ułatwić koordynację wielobranżową. Każdy projekt Studia Up przechodzi na początku prezentację Clarity of Design (czystości formy). Niezależnie czy to budynek małej użyteczności publicznej, domek czy wieżowiec wielkoskalowy. Studio Up stosuje swoją metodę niezależnie od tego, czy projektuje niewielki dom czy duży w skali budynek handlowy. Proces ten - to wytyczone ramy dla zespołu, których wszyscy się trzymają. Jest niezbędny do tego, aby każdy mógł skupić się na swoim zakresie prac.

Warto więc podkreślić raz jeszcze, że kluczem do sukcesu jest poprawnie wymodelowany obiekt w programie Archicad.

Archicad pomaga nam, wyświetlając model z podjętymi wcześniej decyzjami projektowymi. Zamiast je opisywać, pokazuje w 3D elementy detalu, połączeń. Model zawsze jest aktualny, co pozwala uniknąć błędów w komunikacji. W sposób jednoznaczny pozwala zrozumieć klientowi, koncepcję wirtualnego budynku. Wcześniej problemem było powiązanie skali i zależności między ścianami z kilku rysunków w 2D.”

Przejście na Archicada zapewniło uproszczoną wymianę informacji - wskazówki od firmy Up Studio

Zmiany w projektach dokonywane są każdego dnia. Z tego powodu, kiedy firma ma problem ze skuteczną wymianą informacji między członkami zespołu, jest ryzyko, że przełoży się to na niezrozumienie wśród projektantów. To może generować kosztowne błędy. Przed Archicadem firma Up Studio pracowała nad projektami w 3D za pomocą dostępnych, analogowych narzędzi.

Na początku swojej pracy pracownia uzyskiwała tzw. akcept idei od klienta. Po etapie koncepcyjnym zaczynano przenosić całość do oprogramowania 2D i przerysowywać rysunek ściana po ścianie na płasko. Oddzielnie rzuty, oddzielnie przekroje, oddzielnie elewacje. Następnie zderzano się z barierami wykonawczymi oraz wymiarami rzeczywistymi. Nie wszystko dawało się od razu przekonwertować na gotowy rysunek.

Rozpoczynanie nowych projektów od razu w programie Archicad pomaga zespołowi kreatywnemu zwiększyć szybkość realizacji koncepcji oraz zwielokrotnić ilość propozycji . Stał się on bowiem podstawą i silnikiem napędzającym proces projektowania.

Początki były wymagające. Dlatego od momentu, w którym architekci zaczęli używać Archicada, szybko zdali sobie sprawę, że znaleźli najskuteczniejsze narzędzie stworzone dla projektantów. Przy każdym kolejnym projekcie zespół odkrywał tricki niezbędne do szybszej pracy i poruszania się po modelu. Wcześniej obowiązkowym elementem w pracy z programami było żmudne wprowadzanie zmian w 2D i 3D. Wszystko to musiało być odpowiedzią na wyśrubowane potrzeby klienta. Teraz dzieje się to szybciej i skuteczniej.

Dokonywanie zmian w programie Archicad jest szybkie i intuicyjne.

„Uważamy Archicada za jedno z najpotężniejszych narzędzi, z których korzystamy. Dodatkowo BIMx daje nam możliwość powiązania eksportu 3D i dwuwymiarowego. Pokazujemy go we wszystkich wymiarach klientowi. Zazwyczaj jest to model wirtualny – wszystko jest zawsze aktualne i zsynchronizowane. Ta technologia mnie ekscytuje, ponieważ daje możliwość wirtualnego zbudowania wymarzonego domu. Klient zakochuje się w projekcie i w naszych koncepcjach.”

Tagi
Produkt
Archicad to BIM