Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCRealizacje

Apartamentowiec Reden – Franta Group

Promocja

Dowiedz się więcej o Promocji Leasing 0%

Apartamentowiec Reden – Franta Group

25/05/2022

Franta Group

LO K A L I Z A C J A

Budynek wielorodzinny Villa Reden usytuowano w dzielnicy nazywanej Górą Redena w Chorzowie. Otoczenie jest bardzo zróżnicowane. Znajduje się tu bowiem i park, i drewniany kościół, a w dalszej perspektywie widać poprzemysłowy kompleks Sztygarka i betonowy szyb Prezydent (które niedawno zaadaptowano do nowych, użytkowych funkcji i otoczono terenem rekreacyjnym), a także zespół przedwojennej, modernistycznej zabudowy willowej. Oprócz XX-wiecznych bloków jest również betonowy zbiornik wodny, dawny schron oraz drewniany restauracyjny pawilon parkowy.

Franta Group projektuje w oprogramowaniu Archicad

I D E A

Główną inspiracją przy projektowaniu budynku była idea przyjemności użytkowania. Nasza refleksja dotycząca obserwacji obecnego rynku mieszkaniowego sprowadziła się do wniosku, że kupno lub posiadanie mieszkania zamiast kojarzyć się pozytywnie, stało się praktycznie „złem koniecznym” wynikającym z konieczności zainwestowania środków w nieruchomość. Wpadliśmy więc na pomysł, że należy wrócić do podstaw związanych z tym, czym jest mieszkanie, czyli przyjemności jego użytkowania. W tym celu nasze myśli oraz poszukiwania rozpoczęły się od tego, co nam tak naprawdę sprawia radość i uznaliśmy, że jest to kontekst związany ze spędzaniem wolnego czasu lub wakacjami. Po uznaniu tego kierunku myślenia pojawiły się skojarzenia z różnymi miejscami, takimi jak alpejski skrzypiący taras z widokiem na góry podczas wyjazdu w zimie na narty, domek rekreacyjny z tarasem wśród zieleni, hamak rozpięty między drzewami czy parkowy lekki pawilon kawiarni parkowej, w której w letni dzień spędzamy czas, patrząc na piękny krajobraz. Te wszystkie emocje i uczucia staraliśmy się wykrystalizować w rozwiązaniach projektowych w Willi Reden – stąd obszerne tarasy, drewno, widok, zbliżony dystans do drzew czy podniesienie parteru na drugą kondygnację w celu poprawienia widoku. Zdecydowaliśmy się również na wyposażenie budynku w szerokie okna z widokiem na otoczenie oraz wycięcie patio, aby każde pomieszczenie budynku (również klatki schodowe, hole wejściowe, kuchnie i łazienki) miały dostęp do dziennego światła.

Główną inspiracją przy projektowaniu budynku była idea przyjemności użytkowania.

F O R M A

Kształt budynku wyniknął z układu granic działki i zastanego pięknego drzewostanu. Układ kompozycyjny granic oraz drzew miał już w sobie piękno i optymalnie wypełniał teren, w związku z tym uznaliśmy to za dobry kierunek, aby dostosować formę przestrzenną do tego kształtu.

N A Z W A : Apartamentowiec Reden

A U T O R : Maciej Franta

P O W I E R Z C H N I A : 750 m²

R E A L I Z A C J A : 2020

Z D J Ę C I A : Tomasz Zakrzewski

N A G R O D Y : World Design Awards 2021 (pierwsza nagroda) | European Property awards | Eurasian Award | Iconic Awards – Innovative Architecture | Architecture Masterprize | DNA Paris Design Awards 2021 | World Architecture Awards 10+5+X (nominacja) | The Plan Awards (nominacja) | DSN 2021 awards (nominacja)

Tagi
Kategorie realizacji
Realizacje
Następna realizacja
Może spodobają Ci się te podobne realizacje: