Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCRealizacje

Katowicka moderna na nowo – KWK Promes, Robert Konieczny

Katowicka moderna na nowo – KWK Promes, Robert Konieczny

24/05/2022

KWK Promes

LOKALIZACJA

Unikato miało powstać w śródmieściu Katowic – niegdyś prężnie rozwijającego się miasta przemysłowego. Świadectwem tamtej epoki jest imponująca modernistyczna zabudowa.

KWK Promes - Architekci słynący ze śmiałych, często nowatorskich realizacji wielokrotnie nagradzanych projektów.

IDEA

Katowicka moderna, kiedyś jasna, przez wiele lat wystawiona na działanie smogu, uległa przybrudzeniu i niemal przybrała kolor węgla. Z czernią elewacji kontrastują zawsze białe okna. Ta obserwacja stała się inspiracją dla projektu. Z sąsiedniego, przedwojennego budynku zaczerpnęliśmy kolor brudnego tynku, cokół w przyziemiu typowy dla okolicznej zabudowy oraz motyw balkonu w relacji z oknem. FORMA Pełna balustrada zakrywa wyjścia, przez co wszystkie okna wydają się kwadratowe. Balkony stają się przedłużeniem mieszkania, przy okazji zapewniają prywatność, co szybko docenili mieszkańcy, wykorzystując je do rekreacji czy składowania. Dzięki pełnym balustradom budynek zachowuje spójność, a trzymane na balkonach przedmioty nie szpecą okolicy.

Ułożenie balkonów w tym samym kierunku na wszystkich elewacjach, przy jednoczesnym ich przesunięciu względem nieregularnego obrysu budynku, tworzy charakterystyczną sylwetę, będącą rodzajem dominanty na zwieńczeniu kwartału. Co istotne, charakterystyczna kompozycja wypustek to nie tylko formalny zabieg. Na wschodniej elewacji balkony dostawione do niej krótszym bokiem i wystające daleko poza obrys budynku łapią dużo więcej południowego światła. Kolejnym nawiązaniem do otoczenia jest zaczerpnięty z sąsiednich budynków motyw cokołu, który ciągnie się przez całą pierzeję. W przyziemiu Unikato zlokalizowany został parking na połowę mniej aut niż pierwotnie chciało miasto. Udało nam się przekonać urzędników, że to budynek dla ludzi, którzy wybrali centrum po to, by nie korzystać z samochodu, tylko z własnych nóg, rowerów czy komunikacji publicznej. Nadwieszone nad chodnikiem balkony sprawiają, że obiekt z bliska jest bardzo dynamiczny, ale w miarę zwiększania dystansu od elewacji staje się bardziej stonowany, łagodnie wpisując się w kontekst okolicy.

N A Z W A : UNIKATO

A U T O R : Robert Konieczny

W S P Ó Ł P R A C A : Michał Lisiński, Marcin Harnasz, Marcin Króliczek, Aneta Świeżak

P O W I E R Z C H N I A T E R E N U : 451 m2

P O W I E R Z C H N I A U Ż Y T K O W A : 1310 m2

K U B A T U R A : 7657 m3

P R O J E K T : 2013–2014

R E A L I Z A C J A : 2016–2018

Z D J Ę C I A : Aleksander Rutkowski Ola Studio, Juliusz Sokołowski