Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCRealizacje

Zespół usługowo biurowy w Szczecinie – atelier7architektura

Zespół usługowo biurowy w Szczecinie – atelier7architektura

25/05/2022

I D E A

Zespół biurowy Piastów Office Center jest odpowiedzią na zintegrowane potrzeby rozwoju zaplecza administracyjnego nowoczesnych miast z jednoczesną dbałością o jakość przestrzeni. Założeniem towarzyszącym powstawaniu tego projektu było poszukiwanie odpowiedzi na pytania o kształt współczesnego kompleksu biurowego w centrum miasta, oczekiwania społeczne, a także o wyposażenie w funkcje, które powinien spełniać na co dzień. Atrakcyjne kształtowanie przestrzeni miejskich, funkcjonalnych oraz ekonomicznych stało się głównym celem projektu Piastów Office Center.

LO K A L I Z A C J A

Zespół biurowy Piastów Office Center zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu dwóch arterii miejskich Szczecina, tj. Al. Piastów i Al. Bohaterów Warszawy, zakończonych Placem Profesora Jana Szyrockiego. Wpisuje się tym samym bardzo istotnie w kształt pierzei skweru, dając mocny akcent w urbanistyce tego fragmentu miasta. Naturalne uwarunkowania topograficzne, duże różnice wysokości terenu nadały obiektowi dodatkowy charakter, wpisując go w kontekst aglomeracji.

Pracownia atelier7architektura projektuje przy użyciu oprogramowania Archicad.

F O R M A

Inwestycja ma formę trzech wolnostojących budynków biurowych, umieszczonych na wspólnym trzykondygnacyjnym garażu podziemnym. Posadowienie na poziomie wejść do budynków przybrało formę placu miejskiego, który w tym obszarze naturalnie przecinają trasy komunikacji pieszej. Pięciokondygnacyjne budynki biurowe, skierowane wejściami głównymi do wewnętrznego placu, oddziałują na siebie wzajemnie, przez co tworzą spójny architektonicznie fragment przestrzeni. Spójny, jednak nie zupełnie identyczny, ponieważ każdy budynek różni się detalami, dzięki czemu obrazuje bogactwo miejskiego charakteru przestrzeni publicznej. Idea ta znalazła swój wyraz także we wnętrzach obiektów, dopełnionych przez liczne elementy małej architektury, miejsca postoju rowerów, przestrzenie postoju taksówek oraz dostaw do budynku. Właściwie zbilansowana i jakościowa przestrzeń wspólna obiektów stała się wyznacznikiem jakości zespołu biurowego Piastów Office Center, doceniona przez jego użytkowników oraz Prezydenta Miasta Szczecina, który wraz z tamtejszym oddziałem SARP w 2018 roku przyznał mu nagrodę ARCH PRIX w kategorii Najlepszy Obiekt 2014–2018.

N A Z W A : Zespół biurowo-usługowy Piastów Office Center

A U T O R Z Y : atelier7architektura gnich sp. z o.o.

P O W I E R Z C H N I A : 15 500 m2

P O W I E R Z C H N I A : 40 800 m2

P R O J E K T : 2009

R E A L I Z A C J A : 2011–2013

Z D J Ę C I A : Bartosz Makowski

Social media

Śledź nasze social media i bądź na bieżąco z WSC