Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCRealizacje

Zielony Kamuflaż – Mobius Architekci

Social media

Śledź nasze social media i bądź na bieżąco z WSC

Zielony Kamuflaż – Mobius Architekci

24/05/2022

Mobius to znak przewróconej ósemki, matematyczny symbol nieskończoności. Takie jest nasze podejście do projektowania – bez żadnych ograniczeń.

Mobius to znak przewróconej ósemki, matematyczny symbol nieskończoności. Takie jest nasze podejście do projektowania – bez żadnych ograniczeń.

L O K A L I Z A C J A

Warmia to obszar o niskiej intensywności zabudowy. Z tego powodu upodobali go sobie prywatni inwestorzy szukający ustronnych, dzikich miejsc i bliskości z naturą. W sąsiedztwie jezior powstał dom, który czerpie z tradycji regionalnej zabudowy, jest nowoczesny i dyskretnie wpisany w kontekst miejsca. Dom pozostaje osamotniony w pejzażu, bez sąsiadującej zabudowy, z dala od dróg. Surowość otoczenia skłoniła autora projektu do zastosowania przejrzystej i czytelnej tektoniki, umożliwiając swobodne wpisanie budynku w morfologię działki. Prywatny teren, którego niewielki fragment zajął dom, ma naturalny fałd ziemny, będący punktem wyjścia dla kształtowania bryły budynku. Żelbetowa płyta o grubości 90 cm, zawieszona ponad opadającym terenem, tworzy przedłużenie górnego poziomu wzniesienia. W ten sposób powstała wyraźna, lecz smukła linia, od której budynek wziął swoją nazwę i charakter.

Mobius to znak przewróconej ósemki, matematyczny symbol nieskończoności. Takie jest nasze podejście do projektowania – bez żadnych ograniczeń.

I D E A

Żelbetowa płyta wsparta ustrojem słupów wyprowadza czytelne strefowanie domu na część parterową – dzienną i górną – nocną. To ona nadała charakterystyczny, horyzontalny układ budynku, którego odbiór wzmocniony jest linią zielonego dachu, przesuniętego względem parteru. Dzięki temu patrząc na dom, można odnieść wrażenie powstałej w sposób naturalny, poziomej szczeliny ziemnej, otwierającej się w kierunku jeziora. Przez umiejętne wpasowanie architektury w strukturę działki dom mający ponad 500 m2 nie przytłacza skalą. Manifestacyjne potraktowanie zewnętrznych schodów, charakterystyczne bardziej dla obiektów użyteczności publicznej niż domów jednorodzinnych, tworzy ciekawy detal architektoniczny.

F O R M A

Z uwagi na mocne wiatry wiejące w tej części pojezierza warmińskiego, w projekcie zastosowano układ atrialny. Parawan przeszklonych ścian budynku stworzył transparentną osłonę przy jednoczesnym zachowaniu ważnych z punktu widzenia użytkowników osi widokowych. Wewnętrzne atrium wzmocniło poczucie prywatności. W zależności od potrzeby wielkie zasłony można zasuwać i rozsuwać, zamykając lub otwierając dziedziniec na przestrzeń. Kluczowym założeniem projektu, będącym zarazem cechą filozofii kształtowania przestrzeni studia Mobius Architekci, jest możliwość odbioru architektury również z wnętrza domu. Układ zabudowy w formie litery „U” powtarza tradycyjną organizację przestrzeni gospodarstw na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Do tutejszych wiejskich budynków nawiązuje także uproszczona forma bryły dachu o nachyleniu 35 stopni. Z daleka jednak dom całkowicie rozpływa się w dzikim krajobrazie Warmii. Maskowany zielonym dachem i wałem ziemnym zyskuje, pożądany przez inwestorów, intymny kamuflaż, jakby znikając z pola widzenia.

Mobius Architekci - Dom na Warmii: GREEN LINE

N A Z W A

Dom na Warmii Green Line

A U T O R

Przemek Olczyk

P O W I E R Z C H N I A

500 m2

P R O J E K T

2017

R E A L I Z A C J A

2019

Z D J Ę C I A

Paweł Ulatowski