Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści
Od początku istnienia WSC aktywnie wspiera inicjatywy studenckie. Uważamy, że kreatywność i aktywność architektów w młodym wieku należy pielęgnować. Dlatego pomagamy w organizacji różnych wydarzeń i konkursów. Razem możemy więcej!
WSC jest mecenasem wszystkich edycji największych warsztatów architektonicznych w kraju (ossapolska.com) - Do tej pory w warsztatach wzięło udział ponad 3500 studentek i studentów, 200 tutorów, odbyło się ponad 45 edycji w 22 miastach.
Od 1997 roku warsztaty OSSA są istotnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Polski i wpływają na kształtowanie nowych pokoleń architektów i architektek. Już pierwszym edycjom (1997) towarzyszyło hasło: od studentów dla studentów. Ich forma ewoluowała z kameralnych spotkań́ do ogólnopolskich interdyscyplinarnych warsztatów architektonicznych, jednak pierwotne założenia i duch wydarzenia pozostały niezmienione.
Ogólnopolskie Spotkania Studentów i Studentek Architektury to oddolna nieformalna inicjatywa studencka o zasięgu ogólnopolskim. OSSA odbywa się dzięki zaangażowaniu i samoorganizacji studentów we współpracy z podmiotami o osobowości prawnej.
WSC jest patronem głównym OPJ i opiekunem domku architektów (otwartapracownia.pl). Otwarta Pracownia jest prowadzona przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW. Mieści się w fińskim domku przy ul. Jazdów 3/6 w Warszawie i jest częścią Otwartego Jazdowa - największego oddolnego centrum kultury i edukacji w Polsce.
Otwarta Pracownia to miejsce spotkań i dyskusji, prelekcji, koncertów, wystaw, a także pracy warsztatowo-projektowej społeczności akademickiej Wydziału Architektury PW oraz studentów z całej polski. To przestrzeń otwarta dla mieszkańców Warszawy z misją popularyzacji wiedzy o architekturze i historii naszego miasta, a także interdyscyplinarnej dyskusji nad jej przyszłością.
WSC jest mecenasem wszystkich edycji (architektour.pl) - Do tej pory zrealizowali ponad 50 projektów w 9 miastach z ponad 900 aspirującymi architektami. Architektour to warsztaty dla studentów architektury, podczas których uczestnicy skupiają się na opracowywaniu problematyki obszarów mniejszych miast w Polsce. Metody nauczania Architektour to alternatywa dla tradycyjnego systemu nauczania.
Jadąc do konkretnego miasta i stając twarzą w twarz z projektowanym miejscem wzbudzamy zupełnie nowe doświadczenia projektowe. Dodatkowo, dzięki zajęciom studenci mają okazję odwiedzić i poznać mniejsze miasta, które wyjątkowo zasługują na uwagę architektów.
WSC partnerem (a-akademia.pl/A3-Home). To program od studentów dla studentów. Organizatorzy, czyli starsi koledzy i koleżanki, wiedzą czego brakuje osobom zaczynającym naukę na wydziale architektury. To pewnego rodzaju uzupełnienie braków w formie złożonego programu edukacyjnego. Na studiach młodzi architekci dużo uczą się o tym, jak projektować, ale prawie w ogóle nie uczą się, jak od strony praktycznej podejść do tak złożonego zadania.
Celem A3 jest nauczenie uczestników i uczestniczek świadomego przeprowadzania procesu projektowego od początku do końca. Program A3 jest podzielony na trzy bloki tematyczne, które reprezentują poszczególne etapy procesu projektowego: KONCEPCJA, REALIZACJA, PREZENTACJA. W ramach każdego z nich odbywają się trzy wydarzenia: wykład, dyskusja i warsztat. Łącznie daje to 9 wydarzeń, które odbywają się cyklicznie na przestrzeni trzech miesięcy.
WSC partnerem (a-akademia.pl/MALE-A) - Zajęcia z cyklu małe A oparte są na ogólnopolskim programie z zakresu edukacji architektonicznej Archi-przygody, stworzonym przez Narodowe Centrum Kultury pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz miesięcznika Architektura-murator.
Celem naszych zajęć jest uwrażliwienie dzieci – przyszłych dorosłych – na otaczającą je przestrzeń.
Jako WSC wspieramy tę inicjatywę. Pragniemy być częścią tej inicjatywy i pokazać najmłodszym proces powstawania i realizowania projektu oraz uświadomić wpływ powstałego obiektu na otoczenie. Organizatorzy zwracają także uwagę na kwestie związane ze środowiskiem naturalnym i kulturą życia społecznego.
Zachęcamy do zapoznania się ze scenariuszami zajęć na oficjalnej stronie Narodowego Centrum Kultury (nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/archi-przygody)
WSC sponsorem głównym polskiej edycji w Tychach (medsworkshop.com) - W połowie sierpnia 2021 do Tychów przyjechali designerzy i architekci z prawie 20 krajów, by wziąć udział w międzynarodowym projekcie MEETINGS OF DESIGN STUDENTS (MEDS).
Do Polski przyjechało 60 uczestników m.in. z Libanu, Irlandii i Kosova. Uczestnicy przez dwa tygodnie mieszkali w różnych częściach miasta. “Bazą” był Browar Obywatelski w Tychach. Oprócz tego, uczestnicy MEDS'a zealizowali 2 projekty w Tychach oraz po jednym w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. 2 projekty powstały również dla Metropolii GZM.
Śląsk to miejsce z mocną tożsamością historyczną i regionalną, m.in. z tych powodów polskie wydarzenie MEDS Silesia Revival 2021 cieszyło się wysoką frekwencją wśród studentów architektury i kierunków artystycznych z całej Europy.
Szczeciński Westival to jedna z dłużej istniejących imprez architektonicznych w kraju.
Koncepcja wystawy MŁODA POLSKA i proces JEJ tworzenia przedstawia odrębność pokolenia, któremu się przyglądaliśmy podczas 14. edycji. WSC wspiera tę inicjatywę. Zobaczyliśmy prace kilkunastu wybranych pracowni. Przyjrzeliśmy się procesowi twórczemu młodych polskich architektów. Obejrzeliśmy szkice, ilustracje, obrazy i modele. Zespoły, które zostały zaproszone do tego przedsięwzięcia to PROLOG, Miastopracownia, Trzupki, K3xMore, UGO, Rzut, Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak, P2PA, Aleksander Wadas Studio, JEJU Studio, AA-Collective.
O spójność estetyczną i merytoryczną wystawy w 2022 roku, zadbała Rada Programowa, w skład której weszły grupa architektoniczna PROLOG i kwartalnik Rzut. Ostatnim takim podsumowaniem stanu młodej polskiej architektury była wystawa “AWANGARDA JUTRA?”, która swoją pierwszą odsłonę miała w październiku 2011 roku w Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi. Od tego czasu minęła ponad dekada.
Ekspozycja była uzupełniona o kontekst lokalny związany z urbanistyką i architekturą Szczecina.
Builder4Future – for young Architects
WSC jest co roku partnerem całego cyklu wydarzeń dla młodych architektów, które wieńczone są konkursami. Współpraca ma na celu prowadzenie działań edukacyjnych, promujących wśród młodych architektów oraz inżynierów budownictwa wykorzystanie nowoczesnego oprogramowanie oraz możliwości realizacji projektów - na każdym etapie - w programie Archicad.
Współpraca Builderem obejmuje cykl szkoleń, prelekcji, warsztatów praktycznych oraz spotkań edukacyjnych w całej Polsce.
Dyplom z Archicadem DZA - inicjatywa WSC
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie Dyplom z Archicadem?
Jesteś przyszłością polskiej architektury - pokaż się! Możesz wejść w zawodowe życie z wieczystym oprogramowaniem. Wyślij pracę wykonaną z użyciem* programu Archicad - w konkursie oceniana jest kreatywność, która nie jest ograniczona restrykcyjnymi kryteriami. To konkurs z tradycją - do tej pory, przez 5. edycji napłynęło do nas ponad 1000 dyplomów. Udział w konkursie daje lepszy start w życiu zawodowym. Daj sobie szansę - niech Twoja praca zostanie doceniona. Więcej na stronie: wsc.pl/dyplom-z-archicadem/dza-2022
WSC jest Partnerem nagród - Nagroda za najlepszy dyplom magisterski wykonany na Wydziałach Architektury polskich uczelni przyznawana jest od 1964 roku. Od dwudziestu jeden lat nosi nazwę Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku”. W skład jury roku 2022 weszli: Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Karol Fiedor, Piotr Grochowski, Przemo Łukasik, Łukasz Modrzejewski, Adrian Burzyk, Maciej Solarski. Patronem Honorowym Konkursu jest Ambasador Szwajcarii w Polsce.
Konkurs MIES+ na najbardziej pociągającą idee projektową
WSC wspiera inicjatywę od początku, będąc sponsorem nagród we wszystkich kategoriach. W konkursie biorą udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Tematyka ocenianych projektów jest szeroka. Pracą konkursową może być projekt domu, budynku użyteczności publicznej czy skomplikowane rozwiązanie urbanistyczne. Mies+ WAPW rozstrzygany jest w trzech etapach. W pierwszym każdy student i pracownik Wydziału może oddać głosy na trzy najlepsze projekty z każdej z wystaw biorących udział w konkursie. Na podstawie wyników tego plebiscytu wyłaniani są finaliści i finalistki, którzy zaprezentują swoje prace na uroczystej gali na jesieni. Tam, najlepszych w każdej z kategorii wybierze jury złożone z przedstawicieli najlepszych polskich biur architektonicznych i nauczycieli akademickich. W trzecim, ostatnim, etapie, publiczność spośród czworga wygranych wybiera wreszcie samego Miesa WAPW.
Nagrodą dla zwycięzcy w każdej kategorii jest płatny staż w jednej z warszawskich pracowni oraz wieczyste oprogramowanie, zaawansowane urządzenie wskazujące bądź cykl szkoleń specjalistycznych z zakresu BIM od WSC.
Cieszymy się, że dzięki naszej pomocy powyższe wydarzenia miały szanse zaistnieć i inspirować kolejne pokolenia architektów.
Masz pomysł na wydarzenie? Chcesz wejść z nami we współpracę? Napisz: wsc@wsc.pl