Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCRealizacje

Dom Kwadrantowy – taras podążający za słońcem – KWK Promes

FAQ

Zapraszamy do kontaktu

Odpowiemy na wszystkie pytania, zaprezentujemy jak działa każdy nasz program

Dom Kwadrantowy – taras podążający za słońcem – KWK Promes

25/05/2022

Architekci słynący ze śmiałych, często nowatorskich realizacji wielokrotnie nagradzanych projektów.

LO K A L I Z A C J A

Punktem wyjścia była działka o regularnym kształcie, położona na przedmieściach wśród przeciętnej zabudowy jednorodzinnej. Usytuowaliśmy na niej prostopadłościenną bryłę, odpowiadającą życzeniom inwestorów pod względem programu funkcjonalnego. Następnie obróciliśmy część należącą do parteru, aby uzyskać możliwie jak największą prywatność od strony drogi. W „wyciętej” przestrzeni został zlokalizowany salon, zadaszony piętrem, a w prostopadle ułożonej bryle znalazła się strefa spa. Obie przestrzenie domykają prywatną część ogrodu.

System napędowy jest całkowicie zautomatyzowany i ma zaawansowane czujniki bezpieczeństwa – w razie natrafienia na przeszkodę taras zatrzymuje się, przez co jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne.

I D E A

Życzeniem inwestorów był prosty dom z płaskim dachem, jednak plan miejscowy narzucał dachy skośne. Dlatego też, od strony ulicy budynek ma dach dwuspadowy, a od strony ogrodu – dach płaski. Ten ruch projektowy stał się jednocześnie rozwiązaniem dla wymagań klientów i prawa przestrzennego, przez co finalnie powstała niestandardowa, charakterystyczna bryła. Inwestorzy chcieli dom reagujący na położenie słońca, dlatego wykorzystaliśmy motyw kwadrantu dawnego przyrządu, służącego do wyznaczania pozycji gwiazd. Zaprojektowaliśmy taras, który reaguje na słońce i podąża za jego ruchem, a tym samym:

• daje mieszkańcom siedzącym w jego przestrzeni cień i przyjemny przewiew,

• w zależności od pory roku reguluje ilość promieni słonecznych w przestrzeniach, do których przylega,

• latem daje pożądany cień, a zimą wpuszcza więcej słońca do wnętrza.

Taras został zaprogramowany tak, aby w czasie dnia być w ciągłym ruchu, dzięki czemu pod jego spodem rośnie naturalna trawa.

F O R M A

Mechanizmy, dzięki którym taras budynku porusza się, wykonała firma Comstal. Pomagała ona już przy realizacji Safe House, Arki Koniecznego i Muzeum Centrum Dialogu „Przełomy”, które również są wyposażone w różnego rodzaju elementy mobilne o dużych gabarytach. Ruch tarasu i jego prędkość zostały dostosowane do wędrówki słońca. System napędowy jest całkowicie zautomatyzowany i ma zaawansowane czujniki bezpieczeństwa – w razie natrafienia na przeszkodę taras zatrzymuje się, przez co jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Ze względów funkcjonalnych jednak możliwe jest także sterowanie ręczne. Taras został zaprogramowany tak, aby w czasie dnia być w ciągłym ruchu, dzięki czemu pod jego spodem rośnie naturalna trawa.

WSC

Rzuty. Projektanci: KWK Promes, Robert Konieczny

N A Z W A : Dom Kwadrantowy

A U T O R : Robert Konieczny

W S P Ó Ł P R A C A : Marcin Harnasz, Mariusz Pawlus, Marcin Króliczek, Justyna Górnica, Grzegorz Ostrowski

P O W I E R Z C H N I A : 558 m²

K U B A T U R A : 2802 m³

P R O J E K T : 2013–2015

R E A L I Z A C J A : 2015–2019

Z D J Ę C I A : Olo studio, Julisz Sokołowski, Jarosław Syrek

N A G R O D Y : ICONC AWADRS 2021

Tagi
Tagi realizacji
Adam Kowalski
Tag
Kategorie realizacji
Realizacje
Następna realizacja
Może spodobają Ci się te podobne realizacje: