Autoryzowany dystrybutor Graphisoft Archicad w Polsce. Sprawdź korzyści

wsc
logo2 wsc
WSCRealizacje

Przedszkole Yamaikarashi – Takeru Shoji Architects

Przedszkole Yamaikarashi – Takeru Shoji Architects

21/08/2023

Takeru Shoji Architects

Japonia często wymieniana jest w czołówce liderów wykorzystujących nowoczesne technologie w dziedzinie architektury i konstrukcji. W tym artykule skupimy się na pracowni Takeru Shoji Architects, która uważana jest za tzw. nowoczesnych konserwatystów. To spod ich pióra wyszedł międzypokoleniowy projekt przedszkola Yamaikarashi.

Pracownia ta wykorzystuje technologię BIM, jednocześnie czerpiąc inspiracje z tradycyjnych metod pracy, takich jak:

  • ręczne rysowanie
  • budowanie modeli fizycznych

Dopiero połączenie tych dwóch technik pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów w wymyślaniu koncepcji architektonicznych. Konserwatywne podejście do pracy pozwoliło japońskim zespołom projektowym swobodnie opracowywać autorskie metody wykorzystania programu Archicad.

Ile modeli potrzebnych jest do stworzenia koncepcji przedszkola?

​​W pracowni Takeru Shoji Architects dla każdego projektu konstruowanych jest do 70 modeli fizycznych. Ta analogowa praktyka pozwala im na opracowanie optymalnych założeń projektowych, które w sposób jasny i klarowny można przekazać klientowi.

Makieta analogowa czy model 3D?

Zespół po raz pierwszy wprowadził program Archicad w 2018 r. To właśnie w tym roku główny projektant biura, zwrócił uwagę na prostą wizualizację 3D w oprogramowaniu. Wdrażając ten sposób pracy, zespół stworzył harmonogram tygodniowy. Do dziś jest on sumiennie wdrażany na poziomie koncepcyjnym. Natomiast Archicad wykorzystywany jest do przyspieszenia wstępnego procesu projektowania. Architekci nie próbują bowiem odtwarzać rzeczywistości jeden to jednego. Każdego dnia tworzą mnóstwo modeli o niskiej rozdzielczości w białych wirtualnych przestrzeniach aby pokazać swoją idee/pomysł/schemat (Tryb białej makiety).

Projekt przedszkola YAMAIKARASHI
Projekt przedszkola YAMAIKARASHI

Idea przedszkola Yamaikarashi

Projekt przedszkola zakłada kompleksową współpracę międzypokoleniową. Najważniejszym założeniem projektowym było stworzenie architektury, która połączy życie dzieci z wioski ze starszym pokoleniem. Obie grupy w sposób zorganizowany mogą oddziaływać na siebie - inspirując się nawzajem. Idea projektu wpłynęła na ostateczny kształt budowli. Projektanci mówią, że to projekt kumulujący zgraną społeczność dzięki "otwartości BIM".

Wszystko, od kształtu unikalnego dachu po kratownice i ich połączenia, zostało wymodelowane w Archicadzie, który pomagał w pracach nad rozwiązywaniem problemów technicznych - Pan Yuki Hirano, główny architekt, Takeru Shoji Architects

Projekt przedszkola #YAMAIKARASHI w Archicadzie

Takeru Shoji Architects

To właśnie ta japońska pracownia projektowa z siedzibą w Niigata City powiększa się, zatrudniając coraz większą ilość architektów. Biuro wykonuje projekty dla całej wyspy, głównie w konstrukcji drewnianej. Opracowuje domy jednorodzinne oraz obiekty handlowe. Wykonuje również skomplikowane projekty klinik oraz placówek opieki nad osobami potrzebującymi. Każdy budynek jest projektowany oddzielnie z poszanowaniem miejsca i grupy docelowej, dla której jest tworzony.

Takeru Shoji Architects

Zespół WSC

Masz pytania dot. oprogramowania? Zachęcamy do kontaktu z Partnerem Technologicznym - wsc@wsc.pl

Zobacz inne projekty wykonane w programie Archicad:

  1. Obiekt edukacyjny: Austin Gardens – TBD Architects
  2. Wysokościowiec: The Independent – Rhode Partners
  3. Zabudowa jednorodzinna: Dom Kwadrantowy – KWK Promes

Zapraszamy do obejrzenia galerii poniżej.